Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Światowy Dzień FAS

Utworzono dnia 10.09.2021

Apel Gminnej Komisji Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych w Mikołowie

na Światowy Dzień FAS

9 września 2021 roku

 

Szanowne Mikołowianki, Mikołowianie!

Od ponad 20 lat w dniu 9 września (09.09 – od dziewięciu miesięcy ciąży) obchodzony jest Światowy Dzień FAS (z ang. Fetal Alkohol Syndrome), czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego oznaczającego zbiór nieprawidłowości psychofizycznych, które pojawiają się u dzieci jako skutek działania alkoholu na dziecko w okresie prenatalnym. Ideą tego dnia jest skoncentrowanie uwagi opinii publicznej na fakcie istnienia FAS, jego przyczynach oraz najłatwiejszej i skutecznej profilaktyce jaką jest niespożywanie alkoholu przez kobietę będącą w ciąży. Promuje się również zmianę postaw wobec osób chorych oraz wyrażenie społecznej solidarności z nimi.

 

Pierwsze naukowe doniesienia o szkodliwym wpływie alkoholu na rozwój płodu miały miejsce
w latach 70 XX wieku, gdy francuski pediatra  Paul  Lemoine przebadał  127 niemowląt i opisał związek pomiędzy spożywaniem alkoholu przez matkę w okresie ciąży, a uszkodzeniami zdrowia u dzieci. Termin Fetal Alkohol Syndrom (FAS), tłumaczony jako Płodowy Zespół Alkoholowy został wprowadzony do powszechnego użycia w 1973 r przez amerykańskich lekarzy, którzy dokładnie opisali specyfikę uszkodzeń w rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka, których powodem jest spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży. FAS jest chorobą nieuleczalną.

Dzieci, które w okresie prenatalnym były narażone na działanie alkoholu mają trudności
z uczeniem się, rozumieniem rzeczywistości, myśleniem. Szybko zapominają, nie są w stanie utrzymać skupienia i uwagi. Mają również problemy w nawiązywaniu relacji i funkcjonowaniu w grupie, co skutkuje brakiem przyjaciół i osamotnieniem. Cierpią z powodu zmniejszonej lub zwiększonej wrażliwości na ból, która znacząco utrudnia ich codzienne funkcjonowanie.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży ani bezpiecznego momentu,
w którym ciężarna może sięgnąć po alkohol. Mózg dziecka rozwija się przez cały okres ciąży
i każda ilość alkoholu niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w jego rozwoju.

Nie bądźmy bierni!

Kształtujmy świadomość  - uświadamiajmy  przyszłych rodziców jak styl życia może wpłynąć na życie i zdrowie ich dzieci. Zwalczajmy szkodliwe stereotypy  - np. ten o dobrym wpływie czerwonego wina na krew w czasie ciąży. Reagujmy - gdy widzimy ciężarną spożywającą alkohol z troską i spokojem porozmawiajmy z nią o zdrowiu nienarodzonego dziecka.

 

FAS

Utworzono dnia 10.09.2021, 12:50

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.