Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Uważaj na pracoholizm !

Utworzono dnia 12.08.2022

Kompulsywna praca, zwana również pracoholizmem - czyli sytuacja w której dana osoba nie może przestać realizowania dużej liczby zadań i czuje lęk oraz niepokój podczas odpoczynku nie jest powodem do dumy.

Jak każde inne zachowanie kompulsywne stopniowo wyniszcza człowieka fizycznie i psychicznie. Pojawiają się typowe objawy stresu i napięcia takie jak bóle głowy czy stawów, po kłopoty ze snem, aż po całkowite wyobcowanie z życia rodzinnego. W Japonii, znanej z etosu pracy, prowadzone są nawet statystyki przypadków karōshi, czyli nagłej śmierci z przepracowania, zwykle wskutek zawału serca lub wylewu.

Walka z tego typu kompulsją (popularnie nazywaną uzależnieniem od pracy) jest wyjątkowo trudna również dlatego, że pracoholizm w wielu kulturach na świecie jest dość powszechnie uznawany za tzw. „szanowane uzależnienie”, często równane z pracowitością.

Badania pokazują, że przy odpowiedniej terapii osoba uzależniona od pracy jest w stanie ograniczyć ilość czasu spędzanego w pracy, istotnie zwiększając przy tym swoją wydajność.

Zacznij już dziś, wyjdź z pracy wcześniej, spędź czas z rodziną i bliskimi i nie myśl o tym co masz jeszcze do zrobienia.

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.