Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Zgodnie ze zdaniem ekspertów reklama alkoholu prowadzi do picia wśród młodzieży, w związku z czym powinna być bardziej ograniczona.

Utworzono dnia 30.05.2022

 

Reklama napojów alkoholowych jest jedną z przyczyn picia alkoholu przez nieletnich, jak wynika z nowych badań opublikowanych w „Journal of Studies on Alcohol and Drugs”. Z tego powodu, zdaniem ekspertów ds. zdrowia publicznego, kraje powinny zrezygnować z często fragmentarycznych i dobrowolnych przepisów, aby ograniczyć marketing alkoholu i stworzyć akty prawne mające na celu ograniczenie ekspozycji reklamy i jej atrakcyjnego przekazu dla młodzieży.

Wnioski te wynikają z analizy ośmiu artykułów poglądowych w których przyjrzano się wynikom 163 badań dotyczących reklamy i spożycia alkoholu przez młodzież.
„Istnieją przekonujące dowody na to, że kontakt z reklamą alkoholu jest jedną z przyczyn rozpoczynania picia w okresie dojrzewania, a także jedną z przyczyn upijania się” – piszą dr James Sargent z Instytutu C. Everett Koop w Dartmouth i dr Thomas Babor z Uniwersytetu w Connecticut.
Autorzy przeglądów wykorzystali kryteria Bradford Hill – dobrze znane ramy określania związków przyczynowych między narażeniem środowiskowym a chorobą – w celu ustalenia, czy reklama jest przyczyną spożywania alkoholu przez młodzież. 

Chociaż taka zależność była znana wcześniej, po raz pierwszy jakikolwiek ekspert ds. zdrowia publicznego wyraźnie doszedł do wniosku, że reklama powoduje picie wśród nastolatków. 
W rezultacie autorzy zalecają:
- agencje rządowe – powinny swoimi działaniami ograniczać ekspozycję na reklamę alkoholu wśród młodzieży,
- centra Kontroli i Prewencji Chorób powinny finansować raporty na temat alkoholu i zdrowia, podobne do tych, które zostały opublikowane na temat tytoniu,
- Amerykański Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu powinien przywrócić swój program finansowania badań nad reklamą alkoholu i narażonymi grupami odbiorców,
- Należy zwołać liczny międzynarodowy panel ekspertów ds. zdrowia publicznego w celu osiągnięcia szerszego konsensusu, szczególnie w odniesieniu do reklamy cyfrowej.

Przygotował: Daniel Melerowicz na postawie: Tim Dean: „Alcohol Ads Lead to Youth Drinking, Should Be More Regulated, Experts Say”.

Źródło: https://www.prnewswire.com/news-releases/alcohol-ads-lead-to-youth-drinking-should-be-more-regulated-experts-say-301006220.html?fbclid=IwAR1K4H4GJRBiS6il65_uPNxzWnOBXIJxlqVAwV6TRbMSTpzLpUrkQoo2VCo

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.