Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka i profilaktyki raka.

Utworzono dnia 04.02.2022

American Cancer Society (Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe) podało iż całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka i profilaktyki raka.

Wcześniej podawano, iż jeden drink dziennie dla kobiet i dwa drinki dla mężczyzn jest bezpieczny, obecnie Towarzystwo zaleca całkowite unikanie alkoholu.
Dr Jennifer Ashton – główny korespondent medyczny ABC News podała, iż władze Towarzystwa stwierdziły, że po paleniu i utrzymywaniu odpowiedniej wagi ciała alkohol jest trzecim najważniejszym czynnikiem na który mamy wpływ a który zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu.

Wcześniejsze wytyczne dotyczące ograniczania raka i profilaktyki wydawały się zezwalać na jeden napój alkoholowy dziennie dla kobiet lub dwa dla mężczyzn, z jednym napojem określanym jako 12 uncji zwykłego piwa, pięć uncji wina lub 1,5 uncji 80-procentowych destylowanych alkoholi.

Oprócz unikania alkoholu zmiany w wytycznych obejmują zalecenia dotyczące większej aktywności fizycznej i spożywania mniej (lub nie) przetworzonego i czerwonego mięsa.
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, Towarzystwo zaleca obecnie, że co najmniej 300 minut aktywności fizycznej tygodniowo „przyniesie największe korzyści zdrowotne”. Zgodnie z zaleceniami dorośli powinni wykonywać co najmniej 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75-150 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo lub kombinację tych czynności.

Dzieci i nastolatki powinny codziennie wykonywać co najmniej godzinę aktywności o umiarkowanej lub intensywnej intensywności.
Jeśli chodzi o żywność, zaleca się dietę wypełnioną „kolorowymi” owocami i warzywami, a także produktami pełnoziarnistymi i brązowym ryżem. Należy z kolei ograniczyć żywność obejmującą czerwone mięso, takie jak wołowina, wieprzowina i jagnięcina oraz przetworzone mięso, takie jak bekon, kiełbasa, wędliny i hot-dogi, napoje słodzone, żywność wysoko przetworzona i produkty z rafinowanego ziarna.

Przygotowali: Daniel Melerowicz, Magdalena Augustynowicz na postawie: Katie Kindelan: „New cancer prevention guidelines call for no alcohol consumpn”.
Źródło: https://www.goodmorningamerica.com/wellness/story/cancer-prevention-guidelines-call-alcohol-consumption-71148320?fbclid=IwAR1-CEnED8s2N6m1nP9dCT236B0Jf59VI7WOqLwqwb-N5TwRbok38CPD-bk

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.