Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Ogólnopolski dzień walki z depresją

Utworzono dnia 21.02.2024

23 lutego 2024 roku ponownie obchodzimy Ogólnopolski dzień walki z depresją. Pomiędzy depresją a uzależnieniem od alkoholu mogą istnieć różne powiązania:

  • Pierwotna depresja z wtórnym alkoholizmem występuje kiedy człowiek cierpiący z powodu depresji zaczyna łagodzić jej objawy (zaburzenia nastroju, lęki, napięcie czy bezsenność) poprzez używanie alkoholu i sięga po niego coraz częściej, aż staje się w pewien sposób niezbędny do funkcjonowania
  • Pierwotny alkoholizm z wtórną depresją występuje kiedy nadużywanie alkoholu powoduje obniżenie jakości życia człowieka (problemy w związku czy rodzinie, utrata pozycji zawodowej, problemy zdrowotne)
  • Depresja u osób uzależnionych, zachowujących abstynencję, jako objaw nawrotu (stanu prowokującego do ponownego sięgnięcia po alkohol) lub w przebiegu zespołu abstynencyjnego.

Jak pisze dr n. med. Iwona Patejuk-Mazurek  "Ocenia się, że osoby z rozpoznaniem uzależnienia od alkoholu są obciążone 60−120 razy większym ryzykiem samobójstwa niż osoby bez żadnych zaburzeń psychicznych . A wśród pacjentów z depresją zgłaszających myśli samobójcze, większe ich nasilenie stwierdzono u osób z wywiadem alkoholowym niż u chorych bez uzależnienia." Sięganie po środki psychoaktywne nie jest żadnym sposobem na poradzenie sobie z obniżonym nastrojem czy depresją, a uzależnienie od alkoholu może w dłuższej perspektywie doprowadzić do zaburzeń depresyjnych, a w konsekwencji nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, by nie utrwalać szkodliwych społecznie schematów i nie reagować na kryzys lub trudny okres w życiu bliskich czy przyjaciół utartymi sloganami: "Trzeba się napić, bo na trzeźwo nie da się tego znieść", "Chodź, napijemy się i zapomnisz", "Napij się to Ci przejdzie". Potrzebna jest nam wrażliwośc na drugiego człowieka, gotowość do wysłuchanie i wsparcia lub pokierowanie go do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty itp.).

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Napisz lub zadzwoń: gkrpa@mikolow.eu, 530 903 493

Zachęcamy również do zapoznania się z tegoroczną odsłoną kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję." Fundacji Twarze Depresji

https://twarzedepresji.pl/

 

 

Opracowano na podstawie: Iwona Patejuk-Mazurek, Tianeptyna - skuteczna opcja leczenia zaburzeń depresyjnych u pacjentów uzaleznioncyh od alkoholu, w: Psychiatria, Tom 13, Nr 1 (2016)

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.