Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Spożywanie alkoholu wiąże się z częstszym występowaniem nowotworów.

Utworzono dnia 13.12.2021
Związek pomiędzy spożyciem alkoholu a występowaniem nowotworów jest znaczniej silniejszy niż dotychczas sądzono.
 
Naukowcy z Imperial College w Londynie odkryli że rozkładany na prostsze substancje chemiczne alkohol może się wiązać z DNA powodując mutacje rakowe.
 
Według międzynarodowego zespołu badawczego, spożycie alkoholu wiąże się z kilkoma nowotworami, w tym z nowotworami głowy i szyi – jamy ustnej, gardła i krtani, przełyku oraz jelit, a także z szerzej znanym związkiem z rakiem piersi i wątroby.
 
Naukowcy odkryli, że spożywanie produktów mlecznych i produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.
 
Giota Mitrou, dyrektor ds. badań i innowacji w World Cancer Research Fund (WCRF) – finansujący badania, powiedziała: „Ten zbiorczy przegląd potwierdza dowody, jakie mamy na temat alkoholu …”, „Dalsze badania pomogą nam lepiej zrozumieć mechanizmy zaangażowane w powiązania między (…) alkoholem a różnymi podtypami raka”.
Zalecenia WCRF dotyczącymi profilaktyki raka obejmują ograniczenie spożycia alkoholu, utrzymanie zdrowej wagi i aktywności fizycznej oraz stosowanie diety bogatej w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.
 
Alkohol może dodatkowo zwiększać poziom hormonów związanych z rozwojem niektórych rodzajów raka piersi. Badania potwierdziły przypuszczenie, że im więcej napojów alkoholowych wypija dana osoba, tym większe jest dla niej ryzyko zachorowania na jeden z powiązanych nowotworów.
 
Autorzy badania wzywają do bardziej restrykcyjnej polityki zdrowia publicznego, która umożliwiłaby ludziom zrozumienie związku między piciem alkoholu a rakiem, aby zachęcić ich do ograniczenia jego spożycia.
 
Przygotował Daniel Melerowicz na postawie „Alcohol linked to more cancers than thought, study finds” Rachel Hall,
 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.